Perfumy – jak się dzielą?

2021-03-02

Perfumy ogólnie dzielimy w zależności od natężenia substancji aromatycznych, a także pod kątem samego zapachu. Przedstawiamy ci krótki poradnik – jak wybrać swoje ulubione perfumy.

Perfumy – znajdź swoją nutę

Aby wybrać idealne perfumy dla siebie i zdecydować, które z nich wykorzystać do pracy, a które na randkę, musisz rozumieć rodzaje zapachów. Dowiedziawszy się więcej o różnych rodzajach zapachów, będziesz mogła te, które są dla ciebie odpowiednie odpowiednie.

Jak wiesz, zapach jest kategorią ulotną, więc istnieje wiele klasyfikacji. Na świecie opracowywane są różne syntetyczne składniki aromatyczne. Jedną z najbardziej uznanych jest typologia Michaela Edwardsa, specjalisty, którego nazwano najlepszym „nosem” na świecie. Według jego systemu, wszystkie zapachy są podzielone na 4 główne rodziny:

  • świeże - lekkie aromaty z nutami cytrusowymi, wodnymi lub zielonymi;
  • drzewne - intensywne, ciepłe aromaty, przypominające różne gatunki drzew, w tym zmysłowy bukiet Oud Bouquet i uwodzicielski La Nuit Tresor;
  • orientalne - głębokie korzenne i zwierzęce zapachy, wyczuwalne w kompozycji legendarnych Hypnose i Tresor;
  • kwiatowo - delikatne aromaty uzyskane z olejków eterycznych z naturalnych kwiatów, na przykład kompozycje z linii La Vie Est Belle, Miracle i nieskończenie eleganckie Hypnose Senses.

Każda rodzina ma własne kategorie. Na przecięciu rodzin pojawiają się na przykład orientalne zapachy drzewne lub owocowe, które łączą w sobie nuty kwiatowe i świeże.

Perfumy – nazwy własne

Tradycja wymyślania nazw perfum sięga XVIII wieku. W tamtych czasach nazwy z reguły wybierano na podstawie głównej nuty zapachu - odpowiednie nazwy otrzymały klasyczne perfumy o zapachu róży, kwiatu pomarańczy, fiołka i innych kwiatowych esencji. W XIX wieku pojawiła się kolejna tendencja - poświęcanie zapachów wydarzeniom rozgrywającym się w kraju lub wielkiej osobowości. W ten sposób pojawiły się „Cesarska woda kolońska”, „Knight d'Orsay”. Na początku XX wieku popularne były słodkie romantyczne imiona. Tak pojawiły się damskie perfumy Premier Oui (First Yes) i Baiser Supreme (Excellent Kiss).

Perfumy i ich trwałość

Bez względu na to, jak bardzo podobają ci się dane perfumy i ich zapach, musisz mieć świadomość o ich trwałości. Z reguły jest to około trzech lat. Otwarte perfumy można przechowywać nie dłużej niż 18 miesięcy, a okres przydatności różni się w zależności od rodzaju produktu. Perfumy dla kobiet mają najkrótszy okres trwałości. Otwartą butelkę należy zużyć w ciągu 9 miesięcy. Po zamknięciu może być przechowywana około 2 lat. Wodę perfumowaną można zużyć w ciągu 1,5 roku od otwarcia.

@ Copyright 2018